Plutselig kom det to niser mot dem, opp på siden av båten. De to tok seg en liten svømmetur rundt fartøyet før ferden gikk videre. Paulsen, som fanget det hele på video, sier til Våganavisa at det var en opplevelse hun kommer til å huske godt.
– Vi vet jo at nisene er i sundet her. For meg som er oppvokst i Skien, er det en av de mer spesielle opplevelsene jeg har hatt her nord. Pappa lurte jo i etterkant på om jeg ble redd, men jeg ble vel kanskje mest nervøs for å få en av de på fiskestanga, sier hun.
Å få mulighet til å komme så tett på de to skapningene, synes hun var ekstra givende.
– Det å se de på så kloss hold og det at de var så kontaktsøkende, fant jeg veldig spesielt.
Det var VG som omtalte saken først. I den saken uttaler marinbiolog, Fredrik Myhre, at det ikke er uvanlig at niser svømmer bort til småbåter.
– Er man så heldig at det skjer, sørg for at man ikke har propellen i gang slik at man kan skade dyret, oppfordrer han.
Niser, som er en fredet art, finnes blant annet langs norskekysten og kan bli opp mot halvannen meter lange og 75 kilo.